Bilgi ve iletişim için 0212 672 60 69

info@bernerprofi.com

Ozon Nedir?

Oksijen doğada iki oksijen atomundan meydana gelen bir molekül olarak bulunur. Soluduğumuz havada %21 oranında bulunmaktadır. İki atomun bir oksijen molekülü, çok özel şartlar altında oluşan bir oksidasyon süreci sonucunda, üçüncü bir oksijen atomunu alarak, üç atomlu bir ozon molekülü oluşturur. Bu üçüncü oksijen atomu, çok zayıf bir bağ ile bağlandığından her fırsatta molekülden ayrılmaya meyillidir. Molekülden ayrıldığından tek başına kalan oksijen atomu, son derece aktiftir ve ortamda bulunduğu her maddeyi oksitler.

Ozon, havada uçuşan mikroorganizmalara yapışarak hücre duvarlarının parçalanmasına ve böylece ölüp çökmelerine neden olur. Tamamen steril bir ortamda ise, benzer bir atom ile birleşerek iki atomlu normal bir oksijen molekülü meydana getirir. Mikroorganizmaların tamamını etkiler, yok eder. Bu, dezenfeksiyon etkisidir.

Ozonla Dezenfeksiyon Sistemi Nedir?  Ozon bakteri ve mantarları nasıl etkisiz hale getirir?

Aracınızın elle ve süngerle yıkanmasını neden tercih etmelisiniz?
Aracın saatteki hızı 80 km hıza ulaşınca araç yüzeyi ile hava basıncı arasında zıt yönde bir akım oluşur. Bu akım aracın yüzeyinde elektromanyetik bir alan yaratır. Bu suretle söz konusu oluşan elektro manyatik kuvvet, tıpkı bir mıknatıs gibi aracın yüzeyine çarpan mikro toz zerreciklerini inanılmaz bir çekim kuvvetiyle yüzeye çeker ve yapıştırır. Böylece boya yüzeyinde yoğun bir kir tabakasının oluşmasına neden olur. Boya yüzeyine yapışan bu zerrecikler basınçlı su ile asla temizlenemez. Örneğin; bir aracı sadece basınçlı su ile yıkadığınızda kaba kirlerin akıtıldığını ama boya yüzeyinin hala kirli ve mat olduğunu görürsünüz.

Bunun nedeni boya yüzeyine yapışan ve su ile gitmeyen toz zerrecikleridir. Toz zerrecikleri ışığı emer ve yansımasına engel olur. Işığı yansıtmayan boya mat görünür. Araç yüzeyinde oluşan elektromanyetik çekim gücü ile boya yüzeyine yapışan toz zerreciklerini söküp atmanın en iyi yöntemi yüzeyin sünger ve şampuan ile yıkanmasıdır, şampuan yumuşaklık ve kayganlık sağlar. Sünger ise elle uygulanan basınç ve süngerin gözeneklerindeki sürtünme sayesinde toz zerreciklerini kolayca söküp temizler. Cilalı şampuanı önermemizin sebebi ise hem boya yüzeyinde yapışan tozların yumuşamasında ve sökülüp atılmasında yardımcı olur, hem de temizlenen yüzeye toz zerrecikleri yerine bu kez şampuanın içindeki cila zerrecikleri yapışır ve boya yüzeyinde ışığın daha kuvvetli yansımasını sağlayarak göz kamaştırıcı bir parlaklığa yol açar.

Aracınızın köpükle yıkanması neden sakıncalıdır?
Hızdan kaynaklanan elektromanyetik çekim gücü ile (mıknatıs) boya yüzeyine yapışan tozlar ancak süngerle yine güç uygulanıp ovalanarak tam anlamıyla temizlenebilir. Köpükle yıkamada, boya yüzeyine yapışan mikro toz ve kir zerreciklerini söküp atabilmek, köpüğün yeterli oranda kir sökücü aktif maddeleri içermesi gerekir. Ancak bilimsel standartlara göre üretilmeyan kimyasal içerikli, doğru formüle edilmeyen merdiven altı olarak tanımlanan ürünlerde kullanılan aktif maddeler, kiri sökerken aracın vernik ve boya yüzeyinede zarar verebilir. Türkiye’de aracların temizlik, bakım ve korunmasında kullanılan ürünlerde herhangi bir denetim olmadığı hususu göz önüne alındığında, köpükle yıkama işinde çok dikkatli olmanın gerektiğini öneriyoruz.

Aracınıızın fırça ile yıkanmasını tavsiye etmiyoruz. Çünkü;
* Fırça kılları, hızdan kaynaklanan elektromanyetik çekim kuvvetiyle boya yüzeyine mıknatıs etkisiyle yapışan mikro tozları tamamen almaz.

* Fırça kılları boya yüzeyinde kılcal çiziklere yol açar. Fırçayla yıkanma devam ettikçe bu çizikler zamanla tüm boya yüzeyini kaplar, boya yüzeyindeki kılcal çiziler ışığın yansımasına engel olduğu için boyanın mat, zayıf ve eski görünmesine neden olur.Kaldı ki fırça ile kontrollü temizlik ve ovalama yapılamadığından fırça darbeleri kaportaya ve boya yüzeyine zarar verebilir. Boya parlatma ve koruma işlemi yapılan aracın fırça ile yıkanması halinde koruma tabakası zedelenir ve korumayı yok eder.

ÇİZİK GİDERME

Boya yüzeyinde hangi çizikler giderilir, hangi çizikler giderilemez?
Araçın boya yüzeyinde dış etkenlerden ve yanlış yıkama sonucunda (fırça ile yıkama, otomatik yıkama vs.) çizikler oluşur. Bu çizikler güneş ışınlarını kırdığı için boya yüzeyini deforme eder ve matlaştırır. Çizikler aracın boyasına ve çiziklerin derinliklerine göre BERNER’ın geliştirdiği ürün ve uygulama teknikleriyle giderilir.

Araç vernik yüzeyinde oluşan kılcal çizikler ile boya yüzeyinde oluşan yoğun ve derin çiziklerin tamamı BERNER’ın her bir çizik için geliştirdiği Nano teknoloji ürürnü olan, Nano çizik giderici ürünler, sarı sünger ve polisaj makinası (600 -1200 devir) kullanılarak boya ve vernikten kat almadan tamamen giderilir.

Derin çizikler
Boya yüzeyini aşarak boya astarına dayanan derin çizikler, giderilmisi en zor çiziklerdir. Bu çizikler BERNER’ın derin çizikler için geliştirdiği “Çizik Giderici Pasta” ürünü ve uygulama tekniği sayesinde minimum seviyede giderilir.

Boya yüzeyinde oluşan çizikler
Verniği geçip boya yüzeyine dayanan (30 mikronu geçen) çiziklerin tamamı BERNER’ın çizikler için geliştirdiği, “Nano Çizik Giderici Cila-1” ürünü ve çizik giderme tekniği sayesinde tamamen giderilir.

Vernik yüzeyindeki kılcal çizikler
BERNER “Nano Çizik Giderici” Vernik yüzeyindeki çizikleri gidermek için geliştirilmiştir. İçerdiği Nano cila partükülleri sayesinde cila, çizikler üzerinde yoğun bir tabaka ve dolgu oluşturarak çizikleri giderir.

Saca Dayanan Çizikler
İnsan tırnağının rahatlıkla takılabileceği, saca dayanan çizikler hiçbir suretle cila ile giderilemez .